in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Како да направите домашно маскарпоне

Маскарпоне e крем сирење направено од кравјо млеко. Може да се користи свеж, како и за подготовка на разни сосови и креми за торти и колачиња.

Е ви требаат: 1,5 литри млеко, 3 дкл кисела павлака, лажичка морска сол и исцеден сок од два лимона, без пулпа.

Загрејте го млекото, павлаката и солта на среден оган и често мешајте за да не залепи кремот. Не дозволувајте смесата да зоврие, туку само загревајте ја на приближно 90 степени. Треба да биде за околу 15 минути.

Додадете сок од лимон и промешајте полека. Тргнете го тенџерето од оган и оставете да стои околу пет минути. Комбинацијата на киселина и топлина ќе предизвика коагулација на млекото, така што ќе ги оддели цврстата маса и сурутката.

 

Ставете густа цедалка – или едноставна цедалка свиткана три пати – и полека истурете ја мешавината од сурутка. Оставете да отстои 20-тина минути и повремено исцедете ја сурутката.

Поврзете се на краевите на цедилка, така што масата од урда се собира и сервирајте во сад. Ако сакате подебело сирење, можете да го оставите да се цеди уште еден час. Маскарпоне може да стои во фрижидер до четири дена.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote