in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

НАЈДОБРOTO ТЕСТО ЗА ПИЦА! Кората е совршено крцкава, а се подготвува за 20 минути

Секој има свој рецепт за тесто за пица, но штом ќе го пробате овој рецепт – секогаш ќе го правите. Состојките веќе ги имате дома, а се подготвува за половина час!

Состојки:

  • 300 гр брашно
  • 3 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка сол
  • 2 дл топла вода
  • 1 лажица шеќер
  • 1/2 пакет свеж квасец (25 g) или 1 кесичка сув

Подготовка:

Растворете го квасецот со шеќер и маслиново масло во топла вода и добро измешајте. Во сад измешајте го брашното со солта, и кога квасецот ке се активира, додајте го исто така. Месете го тестото и оставете го да стаса (10-15 минути). Поделете го тестото на 4 топчиња, распоредете го секое на набрашнета површина, па филувајте го по желба. Печете на температура од 220 до 240 степени околу 15 минути.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
1 Comment
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
Doca
Doca
6 месеци пред

Kvasecot ne saka maslo

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote