in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Слатко задоволство – Гриз со афион и овошје

Слатка посластица за целото семејство.

Состојки:

  • 450 мл млеко
  • 100 мл слатка павлака
  • 2 лажици шеќер
  • 4 лажици гриз
  • 1 лажица мелено семе од афион
  • банани или друго овошје за украсување

Подготовка:

Во едно тенџере ставете млеко и слатка павлака. Потоа додадете шеќер, и малку измешајте со жица.

На сè додадете гриз и афион, па повторно измешајте.

Ставете го врз шпоретот и варете, мешајќи постојано, додека не почне да се згуснува,

Поделете се во чаши и украсете со прстени од банана или друго овошје по желба.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote