in

Што?Што? ТаженТажен

ВНИМАВАЈТЕ! Недостатокот на витамин Д резултирање со губење на коскена маса и осетопороза!

Постојат многу здравствени придобивки од земањето витамин Д, како што се подобро расположение, силен имунолошки систем, па дури и намален ризик од тешки напади на астма.

 

Додека сите овие работи се важни, постои едно клучно прашање поврзано со недоволно внесување на витамин Д, а тоа е губење на коските, пишува Јади ова не тоа.

„Една од главните улоги на витамин Д е максималната апсорпција и употреба на калциум, што е важен минерал за скелетниот систем, вклучително и забите“, рече Никол Авена, асистент професор по невронаука на Медицинскиот факултет „Монт Синај“ во Њујорк.

За да се добие доволна дневна количина на витамин Д, на луѓето на возраст од 1 до 70 години им требаат 600 меѓународни единици (IU), додека на луѓето постари од 70 години им треба 800 IU.

 

Не земањето доволно витамин Д секој ден може да резултира со поголем ризик од остеопороза подоцна во животот. Остеопорозата се карактеризира како истенчување и ослабување на коските и често се нарекува кршливост на коските.

Жените кои поминуваат низ менопауза имаат поголема веројатност да развијат остеопороза бидејќи намалувањето на естрогенот е голем фактор на ризик. Неодамнешна студија покажува дека жените на возраст помеѓу 50 и 80 години имаат 79% поголем ризик од развој на срцеви заболувања.

 

Сепак, рутинската потрошувачка на калциум и витамин Д може ефикасно да ја забави загубата на минерали во коските, а делумно да го намали ризикот од остеопороза и фрактури на коските.

 

Иако е редок, тежок недостаток на витамин Д кај децата може да предизвика рахитис, болест што предизвикува мекост и виткање на коските. Кај возрасните, сериозен недостаток на овој клучен витамин може да резултира со остеомалација, состојба која вклучува омекнување на коските, болка во коските и мускулна слабост.

 

За среќа, сето ова може да се спречи се додека јадете храна богата со витамин Д, како што се масна риба и јајца. Сепак, додаток на витамин Д исто така може да биде одличен додаток во вашата исхрана.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote