in ,

Што?Што?

Вода и органска материја откриени на астероид за прв пат во историјата!

Научниците стигнаа до историско откритие! Имениза прв пат во нашата историја, научниците успеале да забележат вода и органска материја на астероид.

Во 2003 година, Јапонската агенција за истражување на вселената испрати ровер со цел да собере прашина од астерод кој во тој момент беше одалечен милијарди километри од земјата.

Роверот се вратил во 2011 на нашата планета а резултатите од истражувањата пристигнуваат дури сега. Во студијата во која се објавија истражувањата, научниците соопштија дека отркиле вода и органска материја која доаѓа од самиот астероид, а не од друга планета.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote