in

СлаткоСлатко

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА 20 МАЈ

Времето денес:

 

Променливо облачно и посвежо. Во поголемиот дел од земјата, освен на крајниот југ, ќе има слаб до умерен дожд на северот со услови за пороен дожд и ретки грмежи. Ќе дува умерен до повремено засилен ветер од западен и северозападен правец.

 

 

Денес, Четврток 20.05.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +14° 54%
06-12 +13° 77%
12-18 +18° 47%
18-24 +15° 71%
Утре, Петок 21.05.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +12° 60%
06-12 +11° 69%
12-18 +17° 38%
18-24 +20° 29%
Сабота 22.05.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +15° 51%
06-12 +7° 56%
12-18 +22° 38%
18-24 +25° 28%
Недела 23.05.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +12° 57%
06-12 +15° 56%
12-18 +28° 28%
18-24 +23° 34%
Понеделник 24.05.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +15° 51%
06-12 +18° 50%
12-18 +26° 28%
18-24 +23° 37%
Вторник 25.05.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +16° 56%
06-12 +20° 48%
12-18 +30° 29%
18-24 +26° 37%
Среда 26.05.2021
време прогноза °C влажност
00-06 +17° 48%
06-12 +20° 58%
12-18 +31° 28%
18-24 +25° 35%

 

Временска најава:

 

Денес и утре ќе преовладува променливо облачно и значително посвежо време. Врнежите претежно ќе завршува во текот на следната ноќ и утре претпладне на истокот. Денес ќе дува умерен до засилен западен ветер, а утре ќе дува засилен северен ветер (и над 70 км/ч). За време на викендот ќе биде претежно сончево и топло со послаб јужен ветер.

 

Актуелно предупредување:

 

Поради продор на постудена воздушна маса од север, денес и утре ќе биде и ветровито со засилен западен до северозападен ветер најизразен во југозападниот дел од земјата. Во петок ветерот биде северен и особено долж поширокото Повардарие ќе има силен интензитет (и над 70 км/час).
Дневните температури денес и утре ќе се пониски за 4 до 7 степени, а значително посвежо ќе биде и во утринските часови утре и во сабота.
Повремен дожд со слаб до умерен интензитет во поголемиот дел од земјата освен на југот ќе има до утре претпладне.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote