in

Експертите открија можна врска помеѓу дишењето и слабеењето?!

Маснотиите не се претвораат во енергија или мускули, вели д-р Рубен Мерман и вели дека белите дробови се всушност примарен орган за нивно излачување.

Придобивките од дишењето навистина изобилуваат. Дишењето е поврзано со пониски нивоа на стрес хормон кортизол, намален крвен притисок, зголемен фокус, па дури и се покажа дека помага во ублажување на хронична болка.

Покрај тоа, може да се докаже во блиска иднина дека дишењето всушност може да влијае на слабеењето, велат експертите кои ја истражуваат темата.

Д-р Тања Г.К. Бентли, експерт за дишење верува дека постои поврзаност помеѓу дишењето и слабеењето, пишува Mind Body Green.

Постојат работи што треба да ги знаете на оваа тема, забележува д-р Бентли.

Како навистина слабеете?

Како навистина слабеете? Тања вели дека всушност мора да издишете за тоа. Таа цитира студија спроведена од д-р Рубен Мерман во Австралија, која тврди дека начинот на кој размислуваме за слабеење е погрешен. Маснотиите не се претвораат во енергија или мускули и не се излачуваат преку столицата, но белите дробови се одговорни за тоа.

Според неговите пресметки, маснотиите всушност се излачуваат како јаглерод диоксид при издишување.

„Кога ќе изгубите тежина, „отклучувате“ заробени јаглеродни клетки во маснотии. А кога ќе се ослободи, тогаш всушност слабеете “, вели д-р Бентли.

На пример, во една студија, д-р Мерман и неговиот тим откриле дека кога некој ќе изгуби 10 килограми маснотии, тие поминуваат низ тој процес на оксидација и на крајот 8,4 килограми се издишуваат како јаглерод диоксид, останатите 1,6 килограми се издишуваат како вода за која се користи.

Вежбањето и правилната исхрана сè уште се неизбежни

Треба да имате во предвид дека овој процес на оксидација се случува само кога ќе изгубите вистинска тежина. Не можете да очекувате веднаш да го зголемите дишењето и да изгубите тежина. Активноста и исхраната сè уште се важни за губење на тежината.

Изгубената тежина се ослободува преку здивот, што е прилично фасцинантно.

„Движењето, вежбањето и диетата помагаат во ослободувањето на јаглерод диоксидот од овие масни клетки, што помага во промена на целокупната структура на овие клетки и помага при слабеење“, вели д-р Бентли.

Сè уште не е познато дали само дишењето може да го забрза процесот, но познато е дека бавното, длабоко дишење може да му помогне на телото да апсорбира повеќе кислород. Додавањето методи за слабеење, како што се активност и диета, на зголемувањето на кислородот може да придонесе за процесот на оксидација во масните клетки. Но, тоа сè уште не може да се потврди со сигурност.

Додадете вежби за дишење во вашата рутина

Ако сакате да изгубите тежина, можеби ќе сакате да додадете вежби за дишење во вашата рутина за вежбање. Дишењето сигурно има бројни придобивки, а исто така може да го забрзате процесот на оксидација на масните клетки.

Како што вели д-р Бентли, слабеењето всушност ги отвора заробените јаглеродни клетки во маснотиите, кои на крајот се ослободуваат при издишување. Се разбира, извештајот на д-р Мерман е само една студија спроведена и потребни се многу повеќе истражувања за да се испита дали дишењето може да помогне при слабеење.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote