in

Вселенски остатоци ја погодија Меѓународната вселенска станица и ја оштетија!

Парче вселенски остатоци што било премало за да се забележат на време ја погодило Меѓународната вселенска станица.

Тој ја оштетил роботската рака „Канадарм 2“. За среќа, инструментот е сè уште функционален, но неговата термичка заштита е нарушена и некои компоненти се оштетени.

Вселенските агенции и научната заедница веќе извесно време предупредуваат за проблемот со остатоците од вселената (остатоци од претходните мисии и сателити надвор од употреба), наведувајќи дека станува збор за темпирана бомба.

Експертите следат повеќе од 23.000 парчиња поголеми од тениско топче за да го избегнат нивниот судир со Меѓународната вселенска станица или сателит.

Помалите предмети е невозможно да се следат, што не значи дека не можат да предизвикаат значителна штета на активните мисии во орбитата на Земјата, пишува Science alert.

Сто и триесет милиони мали делови кружат околу Земјата

Роботската рака „Канада 2“ (SSRMS), дизајнирана од Канадската вселенска агенција, е дел од опремата на Меѓународната вселенска станица веќе 20 години. Тоа е роботска рака изработена од титаниум која служи за одржување на станицата и за помагање на маневрирање предмети надвор од станицата, како што се товарни бродови.

Засега е непознато кога точно се случил ударот. Штетата за прв пат е забележана на 12 мај, за време на рутински преглед.

“И покрај влијанието, тековните анализи покажуваат дека уредот е сè уште функционален. Оштетувањето е ограничено на мал дел од раката и термичкиот капак.” Канадарм 2 “продолжува со планираните операции”, објави Канадската вселенска агенција.

Иако МСС овој пат имаше среќа, проблемот со остатоци од вселената се зголемува од година во година и прашање на време е кога може да се појават посериозни штети. Меѓународната вселенска станица минатата година мораше да изврши маневри три пати за да избегне судир со отпад.

Европската вселенска агенција проценува дека околу 130.000.000 мали делови помали од еден милиметар во моментов кружат околу Земјата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote