in

ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ! ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА..

  1. Маслото од мајчина душица ако се нанесува на главата помага при главаболка, ако се нанесе на стомакот помага за болките во стомакот и за грчевите. Нанесувањето на вратот и на грбот помага за астма , бронхитис и кашлица.

2. За луѓето со отежнато дишење голтањето на семето од коприва со вода или вриењето со сок од јачмен и пиењето ќе ги отвори бронхиите и ќе ги освежи градите.

3. Омега 3 масните киселини во рибите, го намалуваат лошиот холестерол, го зголемуваат добриот холестерол, помагаат да се заштитите од срцева слабост и го намалува ризикот од мозочен удар.

4. Пешачењето!

-Го намалува стресот

-Спречува зголемување на телесната тежина

-Ја зголемува моќта на мозокот

-Ги зајакнува мускулите

-Го балансира крвниот притисок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote