in

За посилна коалиција: Италијанскиот премиер Џузепе Конте поднесе оставка!

Џузепе Конте, премиерот на Италија, објави оставка. Се наведува дека Конте поднел оставка со цел да воспостави поцврста коалиција во парламентот под негово раководство и претседателот да одржи консултации за ова прашање.

Внесена е нова фаза во владината криза што започна со распадот на четирипартиската коалиција во Италија на 13 јануари.

„Премиерот Џузепе Конте ќе им го соопшти на своите министри своето барање да замине во Претседателството за да си даде оставка. Премиерот Конте ќе се состане со претседателот Серхио Матарелала по состанокот на владата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote