in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

ЗЛАТЕН СОВЕТ: За тестото да биде секогаш совршено, потребно ви е ова…

Еве неколку трикови кои ќе помогнат вашата рачна изработка да биде исто како од најдобриот ресторан или како од слика на вашиот омилен готвач…

Пред да почнете да го правите тестото, извадете го путерот и јајцата од фрижидер и чувајте ги на собна температура некое време.

Не претерувајте со количината на прашок за пециво или квасец, бидејќи постои можност тестото премногу да нарасне и да пукне.

Тестото секогаш ставајте го во загреана рерна, бидејќи сите теста со прашок за пециво и квасец го „бараат“. Кога ќе се спојат влажните и сувите состојки, доаѓа до хемиска реакција и тестото веднаш почнува да нараснува. Почекајте 10 до 15 минути од моментот кога рерната ќе ја достигне саканата температура и потоа ставете го тестото во неа.

ЗЛАТЕН СОВЕТ:

Во секое тесто ставете по една лажица јаболков оцет, здраво е, тестото подобро нараснува, а пред се му дава добар „вкус“ на тестото!

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote