in

Дали цигарите со вкус на ментол се забрануваат во САД? Која е причината?!

FDA работи на предлог за стандард на производ што може да биде објавен следната година, со кој ќе се забрани ментол како арома на цигари, како и сите други вкусови, објави агенцијата.

Американската администрација за храна и лекови (FDA) предложи забрана за цигари со вкус на ментол во САД, што претставува победа за активистите против тутунската индустрија, но и удар за производителите на цигари.

Забраната ќе трае неколку години заради можни правни спорови меѓу тутунската индустрија, која повторно се обидува да ги блокира одлуките на FDA. Агенцијата беше принудена да донесе одлука до 29 април поради петицијата во 2013 година со која се забранува забрана за цигари со вкус на ментол.

„Забраната за ментол, последната дозволена арома во цигарите и забраната за други вкусови ќе спасат животи, особено кај оние кои се диспропорционално погодени од овие смртоносни производи“, изјави водачот на ФДА, Џенет Вудкок.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote