in

Занзибар ја казнува оскудната облека на туристите!

Туристите се предупредени да не носат слаба облека додека го истражуваат островот Занзибар, а владините претставници велат дека тур-оператори и водичи може да бидат казнети за тоа.

Министерката за туризам во Занзибар, Лела Мухамед Муса, изјави дека неодамнешните инциденти поврзани со јавната голотија ја поттикнале да ги повтори правилата за кои, доколку бидат прекршени, ќе изрече казни до 2.000 американски долари.

„Денес, многу туристи во Занзибар се гледаат целосно голи на јавни места“, изјави Муса за CNN.

Министерот рече дека туристите ќе бидат ослободени од парични казни затоа што е одговорност на патничките водичи и операторите да обезбедат спроведување на долгогодишните кодекси на однесување.

„Ако сте туристички водич и имате турист кој е непристојно обучен на јавно место, ќе ве казниме од 700 до 1.000 долари – во зависност од тежината на проблемот“, рече таа.

Казната за оператор виден со оскудно облечен турист на јавен простор ќе биде помеѓу 1.000 и 2.000 американски долари.

„Ние ги почитуваме разликите што постојат меѓу различни нации и луѓе, но одговорен е посетителите да ги разберат културните практики и кодексите на однесување на Занзибар пред да дојдат во земјата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote