in ,

Запечено пилешко бело месо со печурки

Одлична комбинација, пилешко бело месо, печурки и бешамел сос.

Состојки:

  • 500 гр пилешко бело месо
  • 400 гр свежи печурки
  • сол, бибер

Бешамел сос:

  • 30 гр путер
  • 1 лажица брашно
  • 300 мл млеко
  • 100 гр павлака

Подготовка:

Исечете го белото месо на потенки шницли, а потоа лесно изматете го со толчник од месо и додадете малку сол. Потоа испржете ја секоја шницла во малку масло, колку да добиете боја.

Додадете сол и бибер во шампињоните, па пржете ги во маслото на кое се пржеше месото.

Направите сос од бешамел со топење путер, потоа додавање лажица брашно, истурање млеко, и кога ќе почне да врие, извадете го од шпоретот и додадете павлака.

Подмачкајте го огноотпорниот сад со путер и посипете со презла, па ставете ред бело месо, па ред печурки, па прелијте го со сосот бешамел. И така, работете додека не се потрошат сите состојки.

На крај, изрендајте го кашкавалот одозгора и ставете го во рерна да се пече 20 минути на умерена температура.

Пријатно!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote