in

Започна ковид-19 вакцинацијата во Македонија!

Вакцинацијата против Ковид-19 во Македонија започнува во среда. 260 здравствени работници на Клиниката за инфективни болести во скопскиот Клинички центар се очекува да бидат инокулирани со донираните вакцини од Србија.

Вакцинацијата ќе започне во 10 часот во модуларната болница во Клиничкиот центар со седиште во Скопје.

Прво ќе бидат инокулирани двајца здравствени работници од Клиниката за инфективни болести, по што, министерот за здравство, д-р Венко Филипче, претседателот на Комитетот за имунизација, проф. Д-р Александра Грозданова, како и инокулираните здравствени работници ќе дадат изјави за медиумите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote