in

Заработката од холивудските филмови драстично падна минатата година!

Заработката од холивудските филмови падна минатата година и падна 80 проценти во Северна Америка, бидејќи коронавирусот ги затвори киносалите и филмските студија ги одложуваа премиерите на многу филмови.

Според истражувачката компанија Комкор, прикажувањето филмови во Северна Америка во 2020 година донесе 2,2 милијарди долари, а една година порано 11,4 милијарди долари.

Приходите генерирани во 2020 година се толку ниски што не се евидентираат скоро 40 години.

Приходите од минатата година беа пониски отколку во 1981 година, кога платата беше 918 милиони долари, а таа година најголемиот хит беше „Супермен II“.

Според списанието „Варајети“, глобалната заработка на холивудските филмови во 2020 година падна за 71 процент.

Пандемијата ги затвори киносалите ширум светот во средината на март 2020 година и донесе неколку мали, но и големи ланци како AMC Entertainment на работ на банкрот.

Вкупно 274 филмови, вклучувајќи го и најочекуваниот 25-ти филм за Jamesејмс Бонд „Нема време да умре“, „Топ Ган: Маверик“ и деветтиот „Брз и бесен“, ги одложија премиерите за 2021 година, според извештајот на Комкор.

Затоа, „Лоши момчиња за живот“ на Sony Pictures заработи најмногу пари минатата година. Започна да се прикажува во кината во јануари и заработи 206 милиони долари.

Комскор наведува дека најголемиот дел од приходите во 2020 година биле од drive-in кина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote