in

Зарем вирусот корона не мора да навлезе во мозокот за да предизвика штета?

Новиот вирус на корона не мора да продира директно во мозочното ткиво за да го оштети, покажува новата студија.

Научниците го проучувале мозокот на 19 пациенти кои починале од ковид-19, фокусирајќи се на ткивото на региони за кои се верува дека се многу подложни на пенетрација на вирусот, пренесува Ројтерс.

Тоа е дел од миризливиот систем, миризливата сијалица (bulbus olfactorius) која го контролира сетилото за мирис и мозочното стебло кое го контролира дишењето и работата на срцето. Кај 14 пациенти, во едниот или во двата региона имало оштетени крвни садови, некои биле затнати, некои не.

Овие области на истекување биле опкружени со воспалително ткиво, што е резултат на имунолошкиот одговор на организмот, утврдиле научниците. Тие не најдоа докази за самиот вирус, напишаа во трудот објавен во Journalу Ингланд журнал за медицина.

„Бевме целосно изненадени“, изјави коавторот на истражувањето, д-р Авиндра Нат од Националниот институт за невролошки болести и мозочен удар.

Штетата што ја забележа неговиот тим обично беше поврзана со мозочни удари и воспалителни болести на нервниот систем, додаде тој.

„Нашите досегашни резултати сугерираат дека штетата можеби не е предизвикана од директно продирање на вирусот САРС-CoV-2 во мозокот“, вели д-р Нат.

„Во иднина, планираме да проучиме како kovid-19 ги ​​оштетува крвните садови во мозокот и дали произведува некои краткорочни и долгорочни симптоми што ги гледаме кај пациентите“, додаде тој.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote