in

Jeff Bezos, Elon Musk и други американски милијардери затајувале данок!

Среде меѓународната дебата за зголемувањето на даноците за мултинационалните компании, анализата на независната организација за истражувачко новинарство „ProPublica“ потврди дека неколку американски милијардери успеале целосно да избегнат данок на доход за неколку години.

Според анализата на организацијата со седиште во Њујорк, која на својата веб-страница тврди дека сака да „осуди злоупотреба на моќ и да ја предаде јавната доверба“, шефот на Амазон, Џеф Безос, не платил федерални даноци во 2007 и 2011 година, и Елон Маск , Шефот на Тесла, избегна данок во 2018 година.

Безос и Маск се меѓу трите најбогати луѓе во светот.

Извршниот директор Мајкл Блумберг, бизнисменот Карл Ајкан и филантропот Џорџ Сорос исто така успеаја да не плаќаат федерални даноци неколку години, се вели во написот.

За да излезе со овие откритија, организацијата тврди дека добила илјадници даночни пријави од богати Американци во текот на повеќе од петнаесет години.

„Накратко: тие ги уништуваат темелите на американскиот даночен мит – дека секој го плаќа својот удел и дека најбогатите плаќаат најмногу“, пишуваат авторите на текстот.

„ProPublica“ тврди, на пример, дека Безос побарал и успеал да добие даночен кредит од 4.000 долари за своите деца во 2011 година, година во која тој во својата даночна пријава навел загуби поголеми од годишниот приход.

Сепак, во април годинава Безос го поддржа зголемувањето на данокот што го сака американскиот претседател Џозеф Бајден со цел да го финансира неговиот план за инвестиции во застарена инфраструктура во САД.

„Најбогатите луѓе во Соединетите Држави, кои остварија огромни профити за време на пандемијата, не го платија својот удел“, рече Рон Вајден, претседател на Комитетот за финансии на американскиот Конгрес во Сенатот, и најави „предлог“ во тоа предвид

Одговарајќи на написот „ProPublica“, портпаролот на Сорос ги наведе загубите при инвестирање во 2016-2018 година. години за да се оправда неплаќањето на федералниот данок. Блумберг и Ајкан рекоа дека „ги платиле даноците што требаше да ги платат“, а останатите споменати не одговорија на прашањата на АФП.

„ProPublica“ ја пресмета својата „вистинска даночна стапка“, што го стори секој милијардер. Резултатот од таа пресметка е дека, на пример, Варен Бафет, додека неговото богатство растеше експлозивно благодарение на растот на цените на акциите помеѓу 2014 и 2018 година, даде само 0,1 процент од вкупната добивка за даноци.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote