in

АСТРОНОМСКА КАЗНА! Затвореник осуден на 505 години затвор ослободен, одлежал „само“ 30 години!

Hands of the prisoner in jail

Судот во Лос Анџелес нареди Хуан Карлос Сереси (73), кој издржува затворска казна од 505 години за ненасилно кривично дело, да се намали на годините што ги поминал зад решетки и веднаш да биде ослободен.

Хуан Карлос Церези е осуден на 505 години затвор за перење пари, односно до 8 јули 2419 година.

Тој беше еден од четворицата обвинети осудени во 1991 година на 505 години затвор за перење над 300 милиони американски долари од картел кокаин.

Сите четворица обвинети ја обжалија пресудата до Апелациониот суд, кој сè уште трае.

Сепак, адвокатите на Сереси неодамна побараа нивниот клиент да биде ослободен од сожалување за неговата возраст и здравствена состојба.

Тие наведоа дека Сереси има висок крвен притисок и е подложен на тешки форми на ковид-19.

Судот во Лос Анџелес донесе одлука Сереси да биде веднаш ослободен и тој да биде под надзор на надлежните органи три години по излегувањето од затвор.

Судијата рече дека Сереси е осуден за ненасилно кривично дело, дека веќе издржал 30 години затвор и дека покажал примерно однесување и наредил да биде ослободен, земајќи ги предвид неговата возраст и здравствената состојба.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote