in

Што?Што?

ЛЕСНИ НАВИКИ КОИ ЌЕ ВЕ РАЗУБАВАТ И ЌЕ МУ ПОМОГНАТ НА ВАШЕТО ТЕЛО И ЗДРАВЈЕ!

Маска што ги покрива порите на лицето – Поминете 2 краставици преку соковник. Во сокот од краставиците, додадете малку розова вода и половина лажичка сок од лимон. Нанесете ја смесата на лицето со памук, почекајте 20 минути и измијте го лицето со ладна вода.

Туширање со ладна вода!
Спречува студ.
Ја затегнува кожата.
Го смирува умот.
Го штити имунолошкиот систем.
Го забрзува метаболизмот.

Туширање со Топла вода
Го ублажува заморот.
Ja oлеснува главоболката.
Ги релаксира мускулите.
Смирува течење на носот.
Ги смирува ткивата на кожата.

Скриеното чудо во оревот!
Кога ќе го скршиме оревот, не го фрлајте делoт помеѓу 2-те парчиња орев.
Можете да добиете природен отстранувач на кашлица кога ќе ја зовриете со чаша вода 2-3 минути.
Нема штета и несакани ефекти!

Практични информации што треба да ги имате на ум
Не легнувајте веднаш по јадење
Не пијте лекови со ладна вода
Пијте многу вода наутро, а помалку навечер
Најдоброто време за спиење е помеѓу 22:00 и 04:00 часот
Не јадете тешки оброци по 17:00 часот
Консумирајте пекмез со сок од портокал
Ако сте земале лекови, не легнувајте веднаш
Избегнувајте шеќер, сол и тврд маргарин

Придобивките на црниот чај
Има антибактериски својства
Не содржи калории
Го подобрува варењето на храната
Ги зајакнува коските
Спречува стрес
Ја ублажува астмата
Го зголемува здравјето на срцето
Антиоксиданс


Природен лек за запек ;
2 суви кајсии
1 орев
Потопете во вода преку ноќ. Следното утро, консумирајте ја оваа храна со водата што ја чувате во нив.

КАКО ДА ГИ ИЗБРКАТЕ МРАВКИТЕ ОД ВАШИОТ ДОМ?

Извадете ги мравките од куќата со стапчиња цимет што ќе ги оставите во близина на прозорците и вратите.

Придобивки на овошките и зеленчукот кои треба да ги знаете!

Целерот е силен диуретик!
Лукот е добар во порбата против болката во грбот!
Сокот од тиква е погоден за високиот крвен притисок!
Јаболкото го зајакнување вашето срце!
Бадеми: за заболувањата на дојката
Карфиол е погоден за луѓето кои имаат проблем со црниот дроб!
Коријандер за срцеви палпитации!
Медот! чудото од природата е погоден за анемија!
Сувото грозје за болка во зглобовите

Како една чаша утринско кафе дејствува на нашето тело?
1. Освежува
2. Дава јасен ум
3. Го забрзува согорувањето на калориите
4. Дава Позитивен психолошки ефекти

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote