in

ЗЕМЕТЕ по 2 лажички на ден и прочистете ги дишните патишта: Потребни ви се 3 состојки, не знаете која е поздрава!

Нутриционист откри рецепт за домашна мешавина која ги чисти дишните патишта!

Респираторниот тракт е особено погоден во есен и зима затоа овој рецепт е одличен – мешавина што ќе ги ублажи респираторните проблеми.

Потребен ви е рен, ѓумбир и мед, три состојки меѓу кои не се знае кое е поздраво!

Рен е добар за респираторниот тракт, уништува одредени патогени бактерии, добар е за синусите. Исто така, комбинацијата од рен и ѓумбир е одличен имуностимуланс, ги чисти клетките, сите органи и знаеме какви својства има медот. Промешуваме, останува околу два или три дена, но што е добро – не затворајте ја теглата со пластичен капак, туку ставете газа, оставете ја да дише, нека биде во фрижидер. После тоа, може да се користи, а и децата можат да го користат .

Возрасните треба превентивно да земаат две лажички на ден, една наутро, една подоцна во текот на денот.

„Можеби навечер, но не го препорачувам затоа што ѓумбирот и рен се загреваат, па затоа е подобро малку порано“.

Кога станува збор за децата, тој советува да им давате половина лажичка, во зависност од возраста и тежината, до двапати на ден, со вода.

„Може да биде во млака, зовриена вода“, додава нутриционистот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote