in

ДАЛИ Е МОЖНО? Земја каде има по една сауна за секои две лица!

Првата мисла за сауна за многумина е Финска, што е логично затоа што културата на сауни првично е фински обичај, а финската сауна е дури и на списокот на наследството на УНЕСКО. Сауната е составен дел од повеќето фински домаќинства, а студиите покажаа дека користењето на сауна неколку пати неделно го намалува ризикот од срцев удар и развој на деменција.

Сауната потекнува од рурални области и се менувала со текот на годините. Значи, денес имаме многу различни видови сауни, од луксузни до обични. За Финците тоа е место за релаксација, но и за дружење.

Се проценува дека во Финска има 2,3 милиони сауни, што е неверојатна бројка со оглед на тоа што во Финска живеат 5 милиони луѓе.

Бидејќи е место за дружење, има дури и студентски домови, додека во големите згради има комунални сауни. Сосема е нормално да се најдете во Финска со сауна, особено во лето кога денот е долг.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote