in

МАЈЧИНСКИ ИНСТИКТ! Женка – орел лежи на јајца дури и кога е закопана во снегот! [ВИДЕО]

Орел во Шепардстаун, Западна Вирџинија, докажа до каде ќе одат мајките за да ги заштитат своите бебиња.

„Дури и кога ќе биде закопана наопаку во снегот, оваа орелска мајка, позната и како Бела, нема да дозволи нејзините јајца да не останат топли“, рече Ренди Робинсон, експерт за образовен систем во Националниот центар за обука и заштита.

Бела и нејзиниот партнер Смити ги одгледуваат своите младенчиња тука од 2011 година.

“Орлите се неверојатно добри родители. Тие ќе седат на јајца дење и ноќе, седум дена во неделата”, објасни тој.

Додека двајцата родители наизменично се грижат за јајцата, женскиот орел сè уште седи повеќе во гнездото, додека мажот обично лови. Штом орлите положат јајца, треба да ги издржат сите тешки услови – од снег и град до лапавица и леден дожд. Па дури и во силна бура мама орел не се предава.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote