in

УбавоУбаво

Зимски колач со суво овошје

Идеален и вкусен колач за време на зимските денови
Потребни состојки:
 • 3 јајца
 • 200 гр. шеќер
 • 2 мл. зејтин
 • 200 мл. јогурт (грчки)
 • 300 гр брашно
 • 1 пециво
 • прстофат сол
 • ванилин шеќер
 • 300 гр сушено овошје по желба (смокви, суво грозје, брусница ..)
 • рендана кора од лимон
 • рендана кора од портокал
 • 50 гр. чоколада (по желба)
Начин на подготовка:

Изматете ги јајцата со шеќер и ванилин шеќер, додадете зејтин и јогурт потоа брашно со пециво и малку сол, додадете кора од лимон и портокал и на крај додадете го сецканото суво овошје.

Печете во предходно загреана рерна на 190 степени околу 40-45 минути.

На крај по желба обилно посипете со шеќер во прав ..

На здравје и добар апетит 🙂

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote