in

Знаци дека претерувате со јадење банани – Повеќе од една на ден прави големи проблеми

Бананите се вкусно и здраво овошје кое многу заситува, но сепак не треба да се претерува со нив.


Имаат многу влакна и даваат чувство на ситост во организмот.
Има природен шеќер, но не треба да се внесува во големи количини поради некои нус појави.
Може да се здебелите, бидејќи тие имаат шеќери и ако не трошите енергија кога ќе ги јадете, може да качите килограми.
Можете да добиете кариес, проблеми со празнењето, како и честа појава на мигрена поради одредениот склоп на хранливи материи и хемикалии во нив.Тие имаат многу тирамин, а тој предизвикува мигрена.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote