in

Чести знаци на дехидратација за кои не сме свесни!

Како што топлите денови се приближуваат, време е да обрнеме внимание на нашите навики за хидратација.

Секако, потрошувачката на доволна количина е важна без оглед на сезоната, но ние обично повеќе се потиме кога времето е потопло. Топлината понекогаш може суптилно да влијае на телото. Ако сте на сонце, топлината може да предизвика дехидрираност, гадење или проблеми со концентрацијата за само 30 минути до неколку часа, изјави професорот по медицина, д-р Кори Словис.

Дехидрацијата е сериозен здравствен проблем. Студија објавена во „Американскиот журнал за јавно здравје“ покажа дека повеќе од половина од децата и адолесцентите во САД не пијат доволно вода, а податоците се слични и во Европа, пишува Денес.

„Луѓето не сфаќаат колку течност можат да изгубат за време на топлината или за време на вежбање“, објасни д-р Мајкл Ф.Бергерон, претседател и извршен директор на младински спортови на Америка.

„И важно е да се напомене дека вашите потреби за хидратација се индивидуални“, додаде тој.

Ова здравствено прашање е посериозно отколку што може да мислите и поради тоа луѓето можат да завршат во болница.

Топлотниот удар е хипертермија придружена со системски инфламаторен одговор кој предизвикува повеќе стагнација на органи и често смрт. Симптомите вклучуваат температура повисока од 40 степени и променета ментална состојба, а потењето често отсуствува.

„Еден од најраните знаци на болест поврзана со треска е тоа што едноставно не се чувствувате добро“, рече Словис. „Нема специфични симптоми“.

Постојат неколку знаци кои можат да укажуваат на дехидратација.

Зголемена жед и сува или леплива уста

„Ако чувствувате жед, веќе сте дехидрирани“, објасни д-р Лора Голдберг, специјалист за детска спортска медицина во Одделот за спортска медицина на Медицинскиот факултет на Универзитетот „Кејс Вестерн Резерв“.

Најлесно е да започнете да пиете вода и пијалоци со електролити штом ги забележите, но обидете се да не дозволите да се појави таква ситуација.

Националната академија на науките препорачува просечно 2,7 литри вода дневно за жени, и 3,7 литри вода за мажи.

Замор и конфузија, па дури и лутина

Студиите откриле дека благото ниво на дехидрација може да влијае на вашето расположение и когнитивните функции. Ова е особено честа појава кај млади или постари луѓе, кои се чини дека се помалку внимателни или забораваат.

Студија на лабораторијата за човечки перформанси на Универзитетот во Конектикат откри дека дури и лесната дехидратација може да го промени расположението, енергијата и способноста на човекот да размислува јасно.

Суви очи или заматен вид

„Кога вежбате подолго време, се потите и паѓа вкупното ниво на телесна течност, што може да резултира со суви очи или заматен вид“, рече Голдберг, кој исто така истакна дека делови од телото што се инаку влажни ќе бидат суви или иритирани .

Главоболка или дезориентираност

Дехидрацијата може да резултира со главоболка или мигрена, несвестица или делириум.
„Видов маратонци како цик-цак затоа што беа дехидрирани. Не можете да носите одлуки и се чувствувате како да сте во делириум “, објасни Голдберг.

„Може да почувствувате слабост, вртоглавица или гадење затоа што телото нема доволно течност да испрати до другите делови од телото. Ова исто така може да резултира со исцрпеност на топлина. Можете веднаш да ја изгубите свеста ако не престанете да вежбате и да се разладите “, предупреди Бергерон, кој додаде дека специфични симптоми можат да бидат знаци на прекумерна хидратација, па бидете претпазливи колку течност внесувате во организмот.

Грчеви

„Ако вежбавте, природно е да се чувствувате уморни во нозете, но ако имате грчеви во мускулите, тоа е сериозен знак на дехидратација“, објасни Голдберг. Ова се случува поради губење на вода и сол од телото.

За да не се случи тоа, важно е да пиете спортски пијалоци кои содржат натриум, што му помага на вашето тело повторно да се хидрира.

Недостаток на пот

Според Голдберг, ова е еден од посериозните знаци на дехидрација. Ова значи дека на вашето тело му треба вода.

Темна урина

„Светло жолта урина значи дека сте правилно хидрирани. „Ако урината ви е темна или има крв во неа, мора веднаш да престанете да вежбате“, предупреди Голдберг.

Треска

„Дехидратацијата исто така може да доведе до хипертермија и симптоми слични на температура, бидејќи прегревањето може да ја промени нормалната температура на вашето тело“, објасни Голдберг.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote