in

ЖЕНИ, ОБРАТЕТЕ ВНИМАНИЕ! Еве што значи ако вашата урина е многу жолта и има јак мирис!

Урината или мокрачата е светло жолта течност преку која повеќето штетни материи се излачуваат од организмот и истовремено губење на вишок течности . Состојките што се внесуваат во организмот и не успеваат да се апсорбираат се излачуваат, цврст отпад низ цревата, тече низ бубрезите и мочоводот.

Ако сте дехидрирани

Многу едноставно – ако пиете доволно вода, урината ви е бледо жолта и мириса нормално, а кога ви недостасува вода, урината е темна и се осеќа – поради преголема концентрација на уреа, бидејќи не се разредува со вода.

Ако сте јаделе нешто од ова

Дали некогаш сте забележале дека вашата урина се чувствува многу повеќе по конзумирање на одредена храна? Или дури сега ви е јасно зошто. Имено – аспарагус, лук, прокељ, диета богата со протеини и кари – по овие намирници очекувајте поинаков мирис на урината.

Ако испивте премногу кафе

Кафето содржи посебна компонента добиена од печење зрна, која останува во нашето тело во мали количини, но ако пиете премногу кафе и премногу малку вода, таа ќе остане во дигестивниот тракт во многу поголема концентрација и затоа се чувствува урината.

Ако имате воспаление


Слаткиот мирис на амонијак придружен со честа потреба да се испразни потемна урина е јасен знак дека треба да одите кај лекар затоа што имате воспаление на уринарниот тракт.

Ако сте почнале да земате лекови

Антибиотиците кои ја зголемуваат концентрацијата на габите во телото можат да предизвикаат урината да се чувствува повеќе. Но, обично поминува откако ќе го земете лекот, додека кај жените може да предизвика и габични инфекции во областа на вагината.

Мултивитамини, исто така, даваат посебен мирис и ако се полни со витамини од групата Б, тогаш бојата на урината веројатно ќе биде малку посилна.

Имате венерично заболување

Ако се сомневате дека би можеле да размислите и за сексуално пренослива болест – урината што мириса на амонијак може да биде знак на кламидија и гонореја.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote