in

Премиерот Заев: Бугарското вето е најголем пораз за ЕУ ​​и голема неправда!

Премиерот Зоран Заев, изјави дека бугарското вето за почеток на пристапните преговори е „најголем пораз за ЕУ ​​и голема неправда“ и дека „тешко му е нему лично“.

Во интервју за кабелска телевизија 21, тој рече дека нема друго објаснување за бугарскиот потег, но смета дека причината за тоа е блискоста на изборите во Бугарија и посочи дека разговорите меѓу Скопје и Софија продолжуваат.

Заев посочи дека на преговорите треба да им се даде шанса во наредните денови и дека сè уште постои можност да се постигне договор за време на германското претседателство.

„Контактите меѓу двете земји продолжуваат, а јас (бугарскиот премиер Бојко) Борисов, министрите за надворешни работи, продолжувам да бараме и наоѓаме решение“, рече премиерот на Северна Македонија, истакнувајќи дека за македонскиот национален идентитет и јазик не се преговара.

Заев посочи дека и германското претседателство со Унијата и Европската комисија прават напори Скопје и Софија да ги решат спорните прашања што ја мачат Бугарија.

„Денес добивме шанса од Советот на министри да разговараме уште некое време. Верувам дека има шанси за успех и верувам дека ќе постигнеме договор за заштита на сите наши национални интереси“, истакна Заев.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote