in

ДАЛИ СТЕ ЗНАЕЛЕ? Зошто е опасно да се возите во автомобил со зимска јакна?!

Студија на германскиот авто-клуб (ADAC) сугерира дека децата и возрасните не треба да бидат во возила во зимски јакни.

Прицврстувањето со безбедносни ремени е обврска и нема сомнение дека ќе спречи сериозни повреди во сообраќајни несреќи. Меѓутоа, ако не ги соблечете зимските јакни во автомобили, нивната функционалност е изгубена.

ADAC спроведе „краш тест“ со брзина од 16 км на час, што е просечна вредност кога друго возило ќе се забие во задниот крај на возило. Заради зимската облека, безбедносните ремени се движат (не се поставени директно до телото), не се во оптимални положби и затоа можат да предизвикаат повреди при мала брзина. Долниот дел од ременот не е фиксиран во областа на колкот, но малку повеќе, и поради сето тоа може да има повреда на црниот дроб, слезината.

Ако можете, избегнувајте возење во зимски јакни и врзете се со безбедносните ремени.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote