in

ОД BITCOIN ДО ЕЛЕКТРИЧНИ УДАРИ! Зошто Косово е „рај“ за рударство на криптовалути?

Деновиве цела Европа го избегна сегашниот колапс во последен момент, кога поради прекумерната потрошувачка во одредени региони, фреквенцијата на електрична енергија нагло падна. Истрагата за едвај избегнатата несреќа сè уште не е завршена, но не би било изненадување ако се покаже дека причината е рударството на Bitcoin, што во последните месеци беше стимулирано со зајакнување на најпознатата криптовалута за 600 проценти за само три месеци.

Не беше тешко да се утврди дека северозападниот дел на Романија нагло ја повлече електричната енергија од системот. Имаше истовремен прекин на три електрани, но причината за зголемената локална потрошувачка допрва треба да се испитува, што подразбира проблеми за производителите на електрична енергија.

Менаџерите на европскиот електроенергетски систем реагираа делејќи го на два меѓусебно одделени „електрични острови“. Во едниот беше многу поголем дел од Стариот континент, во другиот Романија, Бугарија, т.н. Западен Балкан, Грција. Само со максимална посветеност на операторот, се избегна колапсот.

Што се рудари во Косово?

Но, корисно е за нас да ги запомниме проблемите со електричните часовници кои работат на европската фреквенција, пред помалку од три години. За два месеци, тие започнаа да доцнат околу шест минути. Причината беше и пад на фреквенцијата на електрична енергија, предизвикана од неочекувано голема регионална потрошувачка.

Овој пат, тоа беше северниот дел на Косово, енклава каде што поголемиот дел од животот се управуваше од Србија. Зголемувањето на потрошувачката на електрична енергија во овој мини регион беше чудно – околу 33% за пет години.

Меѓутоа, кога биле прегледани подрумите на Косовска Митровица и магацините во околните села, биле забележани стотици и стотици моќни компјутери и опрема за рударство на криптовалути, и биткоин и други криптовалути.

Имаше десетици комплекси, од кои најголемиот броеше од 200 до 300 често најмоќните компјутери. За некои беше потребно да се вложат по 300.000 евра. Инвестицијата се исплати за само шест месеци, најмногу една година.

Причината е едноставна. Рударството голта енергија, па затоа оние кои се заинтересирани за крипто-валути често одат во земји со ниски цени на електричната енергија. Србија има најниска цена во Европа, а на северот на Косово, електричната енергија, комуналните услуги воопшто, воопшто не се плаќаат. Ова е она што го прави „рударството на криптовалути“ зачудувачки профитабилно.

Се разбира, Албанците, владетелите во поголемиот дел од Косово, брзо забележаа што прават нивните соседи. Можеби малку протестираа, но Рајан Зинке, висок службеник за надворешни работи задолжен за специјални операции во владата на Трамп, пристигна брзо во Приштина. Тој е поранешен командант на специјалните единици, активен учесник во интервенцијата на НАТО во 1999 година. Подоцна учествуваше во акции во Ирак и Авганистан.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote