in , ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Зошто мачките се важни за луѓето?

Мачките не само што лекуваат тело и душа, тие можат да предвидат и кога „се подготвува нешто необично“: Тоа го покажуваат на неколку начини:

Мачките се едни од најстарите живи суштества на планетата земја и многумина се прашуваат дали нивните души се менувале низ вековите и што виделе од античко време па се до ден денес?

Се разбира, ако имате мачка како домашно милениче, сигурно знаете дека се работи за неверојатно суштество. Сепак, нивната духовност е многу поголема отколку кај луѓето, и затоа тие се многу сочувствителни и знаат како да ги почувствуваат нашите потреби.

Во антички Египет, секоја куќа имала мачка. Во индиската митологија, мачката е Вакана на божицата Шасти. Дури и денес, во многу африкански култури, мачките се дел од племенските ритуали и церемонии.

Мудроста на мачката многумина ја сметаат за благослов. Се верува дека дури и злите сили бегаат од мачки. Многу легенди велат дека мачката треба да се чува во секоја куќа каде што има деца, особено бебиња.

Се верува дека енергијата што ја испуштаат мачките, го оддалечува злото и помага во борбата против сите неволји.

Мачките се исто така емпатични по природа. Сигурно сте го забележале тоа.
Мачка секогаш ги чувствува вашите емоции, нели? Кога сте среќни или тажни, мачките го знаат тоа веднаш.
Пособено ако се работи за последното. Веднаш доаѓаат кај вас, седат во скут и ве замолуваат да ги гушкате. И погледнете ги чудата – после тоа се чувствувате многу подобро.

Не треба да бидете изненадени што мачките се посочувствителни од многу човечки суштества. Следниот пат кога ќе бидете тажни, сетете се дека имате добар пријател дома, вашата мачка – која е тука да ве расположи.

Поединци тврдат дека постои тесна врска помеѓу емпатијата и јасновидоста. Верувале или не, мачките можат да ја предвидат иднината. Не, тие нема да започнат да зборуваат за да ви кажат што ќе се случи. Сепак, според нејзиното однесување, можете да предвидите дали „се чека некое зло“.

Ова однесување може да ве иритира, но кога ќе видите мачки како гледаат во одредена насока, бидете внимателни.

Грижете се за вашата мачка и ценете ја, бидејќи мачките се емпатични и можат да лекуваат тело, ум и душа.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote