in ,

УбавоУбаво

Зошто мажите паѓаат и се воодушевени на ЦРВЕНА БОЈА? Научниците открија се!

Истражувачите веруваат дека конечно објасниле зошто мажите ги сметаат жените кои носат црвена облека попривлечни од оние облечени во досадни нијанси.

 

Иако многумина ќе помислат дека боите не играат значајна улога во животот на сите нас, експертите тврдат дека тие и како покажуваат каква самодоверба имате и каков поглед имате кон светот. Така, се наведува дека ако сте од оние луѓе кои преферираат светли нијанси, најчесто ве гледаат како многу оптимист, додека темните бои даваат сосема поинаков ефект.

Црвената отсекогаш привлекувала посебно внимание, па се истакнува дека мажите ги доживуваат жените кои се облечени во облека во боја на вино како да се подготвени да флертуваат. Сметаат дека се многу секси и дека се украсени со голема самодоверба. Бидејќи црвената е боја на страста, топлината и љубовта, доколку се одлучите да носите црвен фустан или кошула, веројатно е дека ќе привлечете маж, ако не и повеќе.

– Научниците веруваат дека привлечноста кон црвената боја се заснова на крвта и е поврзана со плодноста на жената – вели Јуртанго.

 

Исто така, ефектот на хормоните игра голема улога во оваа приказна. Имено, пред парењето, многу животни, како женските шимпанза, добиваат црвена боја во пределот на гениталиите, што автоматски ги привлекува мажјаците да се парат. Според експертите, така е и кај мажите. Сигурно е дека припадникот на посилниот пол попрво ќе и пријде на жена облечена во црвен фустан или маица бидејќи мисли дека таа нема да го одбие.

Токму тоа го утврдија научниците од Универзитетот во Рочестер во Њујорк. Како што се тврди, мажите всушност немаат вродена привлечност кон црвеното, туку спонтана реакција.

– Истражувањата покажаа и дека ако мажите сакаат да го привлечат понежниот пол, не е на место да имаат парче црвено во гардеробата. Тоа е бојата на љубовта и страста, па ќе ја привлече секоја жена – тврдат научниците.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote