in

СлаткоСлатко Што?Што?

ИМАТЕ МИЛЕНИЧЕ? Видови алергии кај домашните миленици и како тие се лекуваат!

Алергиите се многу чест проблем кај кучињата и мачките и можат да предизвикаат чешање, оштетување на кожата, опаѓање на косата и воспаление на ушите и кожата.

„Од медицинска гледна точка, алергијата е прекумерна одбранбена реакција на имунолошкиот систем на супстанции, алергени, кои се наоѓаат во околината и кај здрави лица, не предизвикуваат никаква реакција“, вели доктор по ветеринарна медицина Драгутин Смолјановиќ од ветеринарна клиника „Гута“ и додава:

Симптоми на алергија кај кучиња и мачки

Домашните миленици обично премногу лижат одредени делови од кожата, гребеат, гризат одредени делови од телото, тресат иритирани уши, симетрично губат коса по телото, повраќаат или имаат дијареја.

Сепак, постојат разлики во симптомите на алергија кај кучиња и мачки.

„Мачките генерално имаат кожна и респираторна форма. Формата на кожата најчесто се манифестира со опаѓање на косата на стомакот или во пределот на вратот. Промените на вратот се придружени со екстремно чешање, па мачките често имаат отворена рана во таа област. Кај кучињата, алергиите се почести, тие влијаат на повеќе органски системи и имаат поголеми последици “, објаснува д-р Смоjanановиќ ..

Зошто се јавуваат алергии?

Според д-р Смолјановиќ, потенцијалот за алергии е генетски предиспониран. Од кој алерген на вашето куче или мачка ќе се појави алергија зависи од храната и околината.

„Алергиите се влошуваат со текот на времето, во смисла дека реакцијата на алергените е посилна, а бројот на алергени кои предизвикуваат алергии се зголемува. За среќа, постојат многу работи што можеме да ги направиме овие денови за да им помогнеме на вашето куче или мачка “, вели ветеринарот.

Што можеме да сториме?

„Тоталното лекување на алергии е тешко, но не и невозможно. Во повеќето случаи, врз основа на мојата долгогодишна пракса, алергиите може да се држат под контрола со ублажување на симптомите и вашето милениче да живее долг и здрав живот. Првиот чекор е да одредите на што е алергично вашето домашно милениче. Причината за тоа е што различни алергени бараат различни пристапи кон терапијата “, објаснува д-р Смолјановиќ.

Терапијата е сведена на медицински третман – десензибилизација, примена на антихистаминици и имуносупресивни лекови и употреба на препарати и додатоци за нега на кожата и косата – разни шампони и балсами, додатоци на храна во форма на специјални незаситени масни киселини

Алергија на храна

„Ако вашето куче или мачка е алергично на храна, важно е да пронајдете храна што не предизвикува алергиска реакција“, вели д-р Смолјановиќ, додавајќи дека најчести проблеми се протеините од храна како пилешко, говедско, соја, житарици и млеко.

Според д-р Смолјановиќ, постојат два многу ефикасни начини да се избегнат протеини кои предизвикуваат алергии.

„Нахранете ја вашата храна за домашни миленици која има различен извор на протеини од оној што се користел во исхраната до тогаш. Имунолошкиот систем не може да произведе алергиска реакција на протеин што не го сретнал во минатото. Храната што се базира на состојки кои се нови за вашето куче или мачка, го намалува ризикот од алергиска реакција. Овој пристап е скоро невозможен ако ја храните вашата храна за домашни миленици од познати брендови, бидејќи компаниите со големо производство на храна го менуваат својот состав во зависност од пазарните цени“, вели ветеринарот и додава:

„Квалитетот на храната што влегува во производниот циклус може да влијае на појавата на алергии. Поради подолгото складирање, житарките од стоковите резерви имаат повеќе грини, месо потекнува од животни чие месо не е за исхрана на луѓето, како што се животни кои биле третирани со антибиотици или хормони пред колење, како и животни кои умреле при породување, исто така зголемување на алергискиот потенцијал. Да не ги спомнувам генетски модифицираните организми (ГМО) и нивниот алергенски потенцијал “.

„За домашните миленици, можете да користите храна каде што се хидролизираат протеините. „Посебен индустриски процес доведува до распаѓање на протеините на мали делови, така што нивната молекуларна големина не предизвикува алергиска реакција“, предложи ветеринарот.

Додатоци

Кога станува збор за додатоци за домашни миленици кои имаат манифестации на кожа како што се опаѓање на косата, првут со чешање и чести инфекции на кожата, според д-р Смоjanановиќ, би било добро да земате додатоци кои содржат витамин Е, селен, омега 3 и омега 6 масни киселини , да се зајакне локалниот имунитет и да се подобри состојбата на кожата и косата.

Алергии на болви, прашина, грини и полен

Речиси е невозможно да се избегнат алергени од околината, како што се болви, прашина, грини или полен.

„Она што можеме да го направиме со овие алергии е да го минимизираме присуството на алергени со употреба на производи против болви, редовна хигиена во областа каде што живее кучето или мачката и миленичиња за капење за да се отстранат алергените од површината на кожата. Потоа, можеме да обезбедиме супортивна терапија за да ги намалиме дозите на лекови што се користат во третманот и контролата на терапијата со употреба на кортикостероиди и антихистаминици. И како конечно решение може да се изврши десензибилизација на куче или мачка “, смета д-р Смолјановиќ.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote