in

Официјално: Баерн има нов тренер!

Џулијан Нагелсман е новиот тренер на Баерн Минхен, потврди германскиот великан.

Младиот 33-годишен стратег официјално ќе седне во клубот Баерн на 1 јули.

Договорот ќе биде раскинат со Ханси Флик на негово барање, две години пред да биде раскинат.

Нагелсман во моментов е тренер на Лајпциг, а според првите проценки Баерн плати 23 милиони евра за слободата на родениот Баварец.

Херберт Хајнер, претседателот на Баерн, посочи дека овој стручњак е иднината на фудбалот.

„Нагелсман ја предводи новата генерација тренери. И покрај својата младост, тој има импресивна кариера. Убедени сме дека ќе оствариме голем успех со него, како и претходните години. Би сакал да му се заблагодарам на Флик во име на целиот Баерн. Тој го презеде тимот во тешки моменти, а потоа освои шест трофеи, а наскоро следува и седмиот. Му посакуваме се најдобро “, изјави претседателот на Баерн.

Да потсетиме, Нагелсман пристигна во Лајпциг летото 2019 година од Хофенхајм со обештетување од 5.000.000 евра.

Се претпоставува дека тој потпиша петгодишен договор со Баерн, а резултатите со Лајпциг му препорачаа да го преземе најголемиот клуб во Германија.

Лајпциг доведе до полуфинале во Лигата на шампионите, а овој тим е на добар пат да ја заврши Бундес-лигата на второто место зад Баерн.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote