in

Што?Што?

КАКО ДА ПРЕЖИВЕЕТЕ БЕЗ КЛИМА НА 40+ СТЕПЕНИ?!

Без климатизација, топлотниот бран станува многу опасен за здравјето, особено ако немате можност да одите на базен или базен. Како да преживееме без клима?

Постојат лесни трикови кои ќе ви помогнат да се справите со топлината без клима.

Останете хидрирани

Сигурно веќе знаете дека хидратацијата е првиот и најважен чекор за ладење. Температурата на водата не е важна. Вашето тело треба да се олади, не може без доволно вода, бидејќи се лади со потење.

Ладен туш

Друг лесен начин за ладење на вашето тело е со намалување на неговата температура, односно на телото. За дополнително освежување, користете сапун од нане. Ментолот ги активира рецепторите на мозокот кои му кажуваат на вашето тело дека нешто што јадете или чувствувате ладно.

Ладни облоги

Ставете ладни облоги или пакувања мраз на зглобовите или околу вратот за да го оладите телото. Пулсните точки се области каде крвните садови се близу до кожата, така што побрзо ќе се оладите.

Затворете ги завесите

Ако имате прозорци што ги осветлува сонцето наутро до попладне, не заборавајте да нацртате завеси за да спречите загревање на просторијата. Можете исто така да инсталирате затемнети завеси за да ја изолирате просторијата од надворешни влијанија и да ја намалите пенетрацијата на топлина.

Спијте во памучни чаршафи

Памукот е еден од материјалите со најмногу дишење, па памучните чаршафи или ќебиња ќе ви помогнат да се разладите во текот на ноќта.

Не ја ставајте облеката во фрижидер

Можеби сте чуле за ладење со замрзнување на влажни чорапи, ќебиња или облека, а потоа носење на тие парчиња додека спиеме. Но, тоа не е добра идеја, бидејќи брзо ќе се загрее на телото. И тогаш би имале влажни работи на себе и на вашиот душек, кои дефинитивно не ги сакате.

Подгответе храна наутро

Топлината на шпоретот може да се прошири низ целата куќа. Ако имате можност да чувате храна надвор, не заборавајте да ја користите. Ако не – гответе ноќе или рано наутро.

Јадете сладолед

Јадењето сладолед може да ви помогне да се разладите за момент. Но, не претерувајте со шеќер затоа што може да се случи спротивен ефект. Шеќерот може да го започне вашиот метаболизам и да доведе до чувство на поголема топлина.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote