in

Ново истражување потврди дека брзата храна создава зависност!

Американскиот журнал за клиничка исхрана ја истражуваше врската помеѓу дебелината и зависноста од храна. Резултатите од истражувањето наведуваат дека одредени видови храна, како што е индустриски преработена храна, можат да создадат зависност.

Повеќе од половина од сите калории што ги внесува просечно лице доаѓаат од ултра-преработена храна, храна што комбинира големи количини шеќер, сол, масло, маснотии и други адитиви, покажува новото истражување пренесено од Њујорк тајмс.

Покрај достапноста во однос на цената на овој вид храна, сè поголем број научници потврдуваат дека уште една причина зошто оваа храна се троши толку многу е што за многу луѓе не само што е примамлива, туку и предизвикува зависност.

Американскиот журнал за клиничка исхрана неодамна ја истражуваше науката која стои зад зависноста од храна и дали ултра-преработената храна може да придонесе за прејадување и дебелина.

Како дел од истражувањето, д-р Ешли Герхарт, вонреден професор на Одделот за психологија на Универзитетот во Мичиген, помогна да се развие обемот на зависност од храна. Оваа скала одредува дали некое лице покажува знаци на зависност од храна.

Резултатите од студијата вклучена над повеќе од 500 луѓе покажаа дека одредена брза храна може да предизвика однесување слично на зависност, односно може да предизвика создавање на силна желба, губење на контрола и неможност да се намали внесувањето, и покрај силната желба да се запре јадење

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote