in

Бугарија започнува со вакцинација на 27ми Декември!

FILE PHOTO: A test tube labelled with the Vaccine is seen in front of AstraZeneca logo in this illustration taken, September 9, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

На 24 декември сите камиони со вакцини заминуваат од Белгија кон сите европски земји. Веројатно или на 25-ти навечер или на 26-ти наутро Бугарија ќе биде подготвена да го пречека камионот во Софија, изјави за БНТ државниот здравствен инспектор Ангел Кунчев.

– Ќе започнеме на 27 декември во Софија, Пловдив и Бургас. Ќе опфатиме околу 5.000 здравствени работници. Ќе пристигнат 10.000 дози, но ќе покриеме 5.000 лица, бидејќи сакаме да се осигураме дека втората доза е резервирана за нив, појасни Кунчев.

– Во првата недела од јануари ќе добиеме 52.000 дози, плус 5000 подоцна, што е нашата квота во јануари. За февруари, бројот е близу 90.000, а од март натаму до 150, 200 и 300.000 дози. Вакцините се многу тежок производ, а контролата врз нивното производство е драконска. Ако има дури и најмали отстапувања, можно е индивидуалните серии да бидат запрени или одложени, рече тој.

Во однос на вакцината Модерна – таа оди по стапките на Бионтек, тие го доставија комплетниот пакет документи до Европската агенција за лекови и се очекува по препораките и одобрувањето да ги имаме нивните количини до крајот на месецот, потенцира бугарскиот инспектор.

Тој изрази надеж дека вакцината Астра Зенека ќе биде лансирана најдоцна до февруари.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote