in

Џоковиќ нема да игра во Мадрид!

Новак Џоковиќ, најдобриот тенисер во светот, нема да настапи на турнирот од Мастерс серијата во Мадрид, кој е на програмата од 2 до 9 мај.

Минатата недела, по поразот во полуфиналето на Србија Опен од Аслан Карачев, српскиот ас го објави овој исход. Djоковиќ истакна дека ќе направи мала пауза и ќе се обиде да се подготви најдобро што може за продолжението на сезоната на земја.

Досега има одиграно два турнира на најбавната подлога. Во Монте Карло загуби во третото коло од британскиот Еванс, додека во Белград, во одличен натпревар, мораше да му подаде рака на гореспоменатиот Карацев. Пред Ролан Гарос (30.05 – 13.06), Џоковиќ треба да игра турнир во Рим од 9 до 16 мај и можно натпреварување во Белград од 22 до 29 мај.

По одлуката на Србите да не играат во главниот град на Шпанија, прв носител во Мадрид ќе биде Рафаел Надал.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote