in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Овој напиток е чисто злато: Ги разложува камењата во бубрезите, лечи инфекции на уринарниот тракт – тој е одличен природен антибиотик!

Овој напиток ќе ве одржи здрави

Бубрезите се одговорни за излачување на токсините, одржување на pH вредноста во крвта, балансирање на електролити и производство на одредени хормони. Како такви, тие се многу важни за правилно функционирање на целиот организам. Особено е важно да се грижиме за нивното здравје. За да се спречи формирањето или да се помогне да се ослободи од веќе формираниот камен во бубрегот, чајот од брусница е исклучително корисен.

Брусницата е богата со антиоксиданти, витамин Ц и растителни влакна, а токму поради својот богат состав е многу моќна во лекување на голем број здравствени проблеми. Ова растение содржи и урсолна киселина, која има неверојатни антиинфламаторни својства.

Потекнува од Северна Америка, а најлековит дел од растението се бобинките. Има сладок-кисел вкус и е дел од традиционалната медицина со децении.

Како што веќе споменавме, чајот од брусница помага во заштита на здравјето на бубрезите, но исто така ги елиминира камењата, а еве и неколку други лековити својства:

  • Свежата брусница, како и чајот, се користат во превенција и третман на сите видови бактерии на уринарниот тракт.
  • Таа е одличен лактазив, помага при варење, ја стабилизира работата на дигестивниот тракт.
  • Добра се покажа во превенција и третман на гонореја, артритис, ревматизам.
  • Влијае на дијабетичарите, бидејќи ги регулира нивоата на шеќер во крвта.
  • Го зачувува здравјето на црниот дроб, а редовната употреба поттикнува елиминација на насобраните токсини.
  • Лечи инфекции на кожата, очите и генерално е добра во лекувањето на бактерии и габи.
  • Го промовира здравјето на кардиоваскуларниот систем.
  • Брусницата е одличен природен антибиотик.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote