in

Дали УВ-изложеноста влијае на бројот на смртни случаи од ковид-19?

Податоците од земјите сериозно погодени од коронавирус, како што се Велика Британија, Италија и САД, укажуваат на тоа дека „во сончевите делови на тие земји се забележани помалку смртни случаи отколку последиците од ковид-19“, тврдат научниците од Универзитетот во Единбург.

Резултатите од студијата, објавени во британскиот билтен за дерматолози, сугерираат дека „поголема изложеност на ултравиолетово зрачење“ може да биде поврзана со помала смртност од ефектите на ковид-19.

Тим британски научници го споредија бројот на смртни случаи поврзани со ковид-19 во САД во периодот од јануари до април 2020 година со нивото на ултравиолетово зрачење во скоро 2.500 американски области, а потоа ја применија истата шема на истражување во Велика Британија и Италија .

Во некои делови од споменатите земји, најголем број смртни случаи поврзани со пандемијата на коронавирусите е забележан на глобално ниво, и по глава на жител и во апсолутни вредности, но забележано е дека бројот на смртни случаи значително опаднал во текот на летните месеци.

За споредба, повеќето земји во Азија и Африка забележаа релативно ниски стапки на смртност по глава на жител во текот на пандемискиот период.

„Врската помеѓу смртноста од 19-годишна возраст, сезоната и географската ширина беше очигледна и во нашата студија се обидовме да понудиме алтернативно објаснување за овој феномен“, рече еден од коавторите на студијата, Крис Дибен.

Истражувачите велат дека за време на истражувањето, тие го зеле предвид потенцијалното влијание на витаминот Д врз овој феномен. Овој витамин често се споменува како инхибитор на ковид-19, и се нарекува и „витамин од сонцето“ затоа што човечкото тело го произведува повеќе кога кожата е изложена на сончева светлина.

„Изложувањето на сонце може да го намали бројот на смртни случаи од ковид-19, без оглед на витаминот Д“, велат британските научници.

Најновите откритија придонесуваат за важноста на теоријата дека времето поминато на отворено ја намалува можноста за инфекција со коронавирус и развој на кора.

Ирските здравствени власти објавија податоци според кои само 0,1 процент од сите случаи на инфекција со коронавирус во таа земја може да бидат поврзани со активности на отворено, иако голем број од нив во моментов се забранети поради сегашното трето затворање.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote