in

Кулинарска дилема: Сув или свеж квасец – кој се користи за леб, а кој за колачи

Овој неопходен пекарски производ се состои од живи организми на габи од квасец (Sacharomyces), кои се карактеризираат со многу брзо размножување. Свежиот квасец има рок на траење од две недели, и мора да се чува на ладно место. Од друга страна, сувиот квасец има прашкаста структура, подолг рок на траење и може да се чува на собна температура.

Кога користите свеж квасец, истурете го, а потоа додадете го на сувите состојки или омекнете го прво во чаша топла млака вода. Свежиот квасец е одличен во колачи кои долго и полека се зголемуваат, а во исто време расте побрзо од сувиот квасец.

Кога станува збор за вкус, поединци тврдат дека лебот има подобар и посладок вкус ако се меша со свеж квасец, иако повеќето веруваат дека вкусот не се разликува.

Ако сè уште сте во дилема кој квасец да го изберете, ве советуваме да експериментирате, бидејќи целта на готвењето е секогаш да создавате различни комбинации.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

-1 поени
Upvote Downvote