in

ТаженТажен

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 135 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е..

Во последните 24 часа се направени 1.993 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на Ковид 19 во:
-Скопје 74
-Куманово 11
-Битола 7
-Виница 6
-Прилеп, Тетово и Струмица по 5
-Охрид и Пробиштип по 3
-Велес, Штип, Кичево, Ресен и Радовиш по 2
-Кавадраци, Струга, Кочани, Свети Николе, Крива Паланка и Крушево по 1
Пријавени се вкупно 14 починати лица: 7 од Скопје (47г,64г,69г,71г,72г, 76г и 79г), 3 лица од Куманово (67г,71г, и 85г), и по 1 починато лице од Битола (49г), Струмица (78г), Кичево (82г) и Крива Паланка (85г).
Регистрирани се 298 оздравени пациенти од:
-Скопје 119
-Куманово 31
-Битола 30
-Штип 16
-Струмица 14
-Велес 13
-Кочани 11
-Кичево 9
-Охрид 8
-Тетово и Виница по 5
-Гостивар, Струга, Свети Николе и Ресен по 4
-Радовиш, Валандово, Богданци и Демир Хисар по 3
-Гевгелија и Пехчево по 2
-Крива Паланка, Берово, Пробиштип, Кратово и Македонска Каменица по 1
Досега во земјата се направени вкупно 740.005 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 154.026, бројката на оздравени пациенти е 137.962, на починати е 5.093, а бројот на активни случаи изнесува 10.971.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote