in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА СЕ НАМАЛУВА ТРЕНДОТ НА НОВОЗАБОЛЕНИ! Од тестираните 2902 тестирања позитивни се..

Во последните 24 часа се направени 2902 тестирања, а регистрирани се 881 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 425
-Куманово 40
-Дебар 1
-Штип 17
-Прилеп 55
-Тетово 32
-Струга 24
-Велес 23
-Битола 39
-Охрид 33
-Кавадарци 22
-Гостивар 30
-Гевгелија 10
-Струмица 35
-Крива Паланка 7
-Радовиш 5
-Кочани 23
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 4
-Македонски Брод 3
-Берово 1
-Виница 1
-Делчево 8
-Кратово 3
-Свети Николе 1
-Кичево 12
-Ресен 4
-Неготино 19
Починати се 22 лица, седум пациенти од Скопје (81, 64, 80, 81, 77, 64 и 70г), тројца од Куманово (70, 97 и 94г), еден од Прилеп (75г), двајца од Струга (74 и 69г), еден пациент од Битола (60г), двајца од Охрид (65 и 83г), еден од Гевгелија (67г), еден од Гостивар (73г), еден од Кочани (68г), еден од Пробиштип (46г), еден од Берово (80г) и еден пациент од Виница (77г). Од нив двајца пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 806 оздравени пациенти од:
-Скопје 247
-Куманово 53
-Штип 34
-Прилеп 69
-Тетово 3
-Струга 19
-Велес 32
-Битола 64
-Охрид 43
-Кавадарци 41
-Гостивар 49
-Гевгелија 13
-Струмица 1
-Крива Паланка 8
-Радовиш 8
-Кочани 14
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 5
-Македонски Брод 3
-Пехчево 3
-Берово 11
-Валандово 1
-Делчево 12
-Кратово 1
-Свети Николе 12
-Кичево 20
-Ресен 12
-Неготино 20
Досега во земјата се направени вкупно 368.502 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 74732, бројката на оздравени пациенти е 50852, на починати е 2169, а бројот на активни случаи изнесува 21711.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
2 Comments
Најстар
Најново Најгласани
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари
Миле Т
Миле Т
2 години пред

На Венко филипче на сон да не му доаѓаат бројкиве?

име
име
2 години пред

Миле не лупетај вид иколку е сериозна работава

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote