in

#COVID-19МАКЕДОНИЈА НОВИ 449 СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС! БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ Е 10!

Во последните 24 часа се направени 3.283 тестирања, а регистрирани се 449 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 170
-Прилеп 55
-Кавадарци 35
-Гевгелија 23
-Тетово 19
-Охрид и Куманово по 17
-Битола и Неготино по 16
-Велес 10
-Струга 8
-Струмица и Ресен по 7
-Гостивар 6
-Штип, Делчево и Богданци по 5
-Крива Паланка, Берово и Кратово по 4
-Пробиштип и Демир Капија по 3
-Кичево, Дебар, Валандово и Крушево по 2
-Кочани и Радовиш по 1
Починати се 10 лица, 3 пациенти од Скопје (83г, 79г, 65г), по еден од Тетово (72г), Куманово (71г), Прилеп (79г), Велес (84г), Охрид (58г), Кавадарци (65г) и Делчево (75г). Од пријавените смртни случаи сите се починати во болнички услови.
Регистрирани се 227 оздравени пациенти од:
-Скопје 102
-Куманово 41
-Прилеп 17
-Кавадарци 14
-Тетово и Велес по 8
-Штип 6
-Гостивар и Кочани по 5
-Битола и Струмица по 4
-Гевгелија, Неготино, Ресен и Крушево по 2
-Дебар, Пробиштип, Виница, Дојран и Македонски Брод по 1
Досега во земјата се направени вкупно 500.551 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.031, бројката на оздравени пациенти е 89.249, на починати е 3.047, а бројот на активни случаи изнесува 6.735.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote