in

Неколку факти за популарниот суперхерој Бетмен што не сте ги знаеле!

1.Бетмен првпат се појавил во 1939 во Детективските стрипови #27.

2.На ТВ индсутријата, Бетмен дебитирал во серијата Batman во 1966. А во филм се појавил во далечната 1943.

3.Во листата за најдобри 100 суперхерои на сите времиња направена од IGN, Бетмен бил рангиран како втор.

4.Најпознати ривали на Бетмен се: Joker, Penguin, Poison Ivy, Riddler и др.

5.Најпознати глумци кој го глумеле Бетмен се: Michael Keaton, George Clooney, Christian Bale, Ben Affleck и Robert Pattnison.

5.Името на суперхеројот е Bruce Wayne. Тој го добил името со комбинација на Шкотски и Американски револуционери – Robert the Bruce и Mad Anthony Wayne.

6.Името Gotham било добиено случајно откако писателот го забележал во телефонска книга под име Gotham Jewellers.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote