in

Неколку ФАКТИ за државата од истокот на Африка – ЕРИТРЕЈА!

1. Оваа убава, топла и сончева држава се наоѓа во источниот дел од Африка.

2. Големината на државата е нешто над 120,000 километри квадратни, а бројот на жители 5.32 милиони.

3. Главен град е Асмара и има популација од 804,000 жители.

4. Еритреја се наоѓа во „тријаголникот Афар“. Тоа се смета дека е еден од најтоплите региони во светот.

5. Оваа држава нема официјален јазик, но населението зборува арапски и англиски.

6. Еритреја била под влијание на Велика Британија и Иралија се до добивањето на нејзината независност во 1993.

7. Просечниот животен век на луѓето од Еритреја е 65.5 години.

8. Во Еритреја никогаш не се одржале претседателски избори од стекнувањето на нејзината независност во 1993.

9. Оваа држава била дек од античкото царство Аксум.

10. Еритреја е дом на едно од најстарите пристаништа во Африка.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote