in

Што?Што? УбавоУбаво СлаткоСлатко

Знаете ли колку е старо Сонцето? Одговорот ќе го пронајдете во следните ФАКТИ за СОНЦЕТО!

1. Сонцето е составено од 70% хидроген и 28% хелиум.

2. Сонцето тежи 330,000 пати повеќе од планетата Земја.

3. Сонцето има 99.86% од вкупната маса во нашиот соларен систем.

4. Температурата на површината на Сонцето достигнува 5,500 целзиусови степени.

5. Температурата во внатрешноста на Сонцето може да достигне 15 милиони целзиусови степени.

6. Светлината од Сонцето стигнува на Земјата за 8 минути.

7. Сонцето се движи околу својата орбита со брзина од 220 километри во секунда.

8. Сонцето е старо 4.6 милијарди години.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

2 поени
Upvote Downvote