in

Фасцинантни факти за принцот Филип!

Принцот Филип почина на 9 април годинава, само неколку месеци пред неговиот 100-ти роденден. Дури и пред да се ожени со британската кралица Елизабета Втора, војводата од Единбург имаше многу семејни врски со кралските семејства на Стариот континент.

Имено, неговата мајка, принцезата Алиса од Бетенберг, беше правнука на познатата британска кралица Викторија, а татко му беше принцот Ендру од Грција и Данска. Тој исто така бил во сродство со наследниците на пруските кралеви и наследниците на семејството Романови. Останете подолу ако сакате да дознаете повеќе фасцинантни факти од животот на принцот Филип.

Семејството на принцот Филип беше принудено да ја напушти Грција

По грчко-турската војна (1919-1922) и абдикацијата на грчкиот крал Константин Први, инаку вујко на Филип, тој беше принуден да ја напушти Грција заедно со семејството. Тие беа евакуирани од оваа земја од британскиот крстосувач Калипсо, кој ги пренесе во Франција. Принцот Филип живеел во Париз до својата седма година.

Принцот Филип ја запознал кралицата Елизабета Втора кога имала 13 години

Во 1939 година, принцот Филип се приклучи на британската кралска морнарица. Истата година, кралското семејство го посети Дартмут, каде што беше стациониран. Тогашната кралица Елизабета, сопруга на кралот Georgeорџ Шести, го замолила за време на оваа посета да им прави друштво на нејзините ќерки, принцезите Елизабета и Маргарет. Од тој момент, принцот Филип и принцезата Елизабета започнаа да разменуваат писма, а осум години подоцна тие се венчаа.

Имал пилотска дозвола

Принцот Филип се снајде подеднакво добро на отворено море и на небото. Имено, во 1953 година ја заврши обуката за пилоти на авионите на Кралското воено воздухопловство. Доби дозвола за летање со хеликоптери во 1956 година, а од 1959 година може да лета со приватни авиони. Откако го леташе неговиот последен лет во 1997 година (кога имаше 76 години), принцот Филип имаше 6.000 часа зад себе како пилот на дури 59 различни авиони.

Племе од остров во Тихиот океан го смета за божество

Луѓето од селото Јоанен, лоцирано на островот Тана во пацифичката држава Вануату, веруваат дека принцот Филип е бог. Членовите на ова племе ги обожаваат неговите портрети и го слават неговиот роденден со голема помпа. Принцот Филип неколку пати беше домаќин на претставниците на овој народ во неговиот дом во Лондон и разменуваше подароци и фотографии со нив.

Принцот Филип имал најдолг живот од сите машки членови на кралското семејство

Само кралицата Елизабета, мајка на Елизабета Втора и принцезата Алиса, војвотката од Глостер, живееја подолго од него. Првата имала 101 година за време на нејзината смрт во 2002 година, додека Алис починала во 2004 година, три месеци пред нејзиниот 103 роденден. Принцот Филип е сопственик и на уште еден запис. Имено, неговиот брак со кралицата Елизабета Втора, кој траеше дури 73 години, е најдолг во историјата на британското кралско семејство.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote