in

Холандија ја прекина употребата на вакцината на АстраЗенека поради смртен случај!

FILE PHOTO: A test tube labelled with the Vaccine is seen in front of AstraZeneca logo in this illustration taken, September 9, 2020. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

Властите на Холандија повеќе нема да ја употребуваат вакцината на АстраЗенека за лица помлади од 60 години поради смртен случај на жена која се вакцинирала со истата. Причината за смртта на жената била белодробната емболија и мал број на тромбоцити.

Во државата се забележани случаи на дури 5 жени кои пријавиле тромбоза по вакцинацијата. Нивната возраст варирала од 25 до 65 години. Во просек тромбозата во Холандија се јавува 5 пати во 400,000 примени дози на вакцини, што претставува релативно низок ризик.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote