in

Ова е единствената арапска држава којашто нема пустина! Прочитајте неколку факти за Либан!

1. Либан е единствената арапска држава која нема пустина.

2. Главен град на Либан е Бејрут и има популација од 2.2 милиони жители.

3. Просечниот животен век на либанците е 78.8 години.

4. Арапскиот е официјален јазик, но во оваа држава се зборуваат и француски, англиски, германски и ерменски.

5. Либан има 100 различни банки.

6. Во Либан има 1 доктор на 10 пациенти. За разлика од Европа и Америка тој однос е 1:100.

7. Библос е еден од најстарите градови во светската историја и тој се наоѓа во Либан.

8. Првата азбука во светот е напишана токму во Библос.

9. Либан е најстара држава која го нема променето името. Името Либан постои уште од пред 4,000 години.

10. Либан има најбрзо растечка популација во светот.

Сакате и вие да создадете ваш квиз? Направете ваш пост!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote